Home O nas Jacht Oferta
Terminy Galeria Kontakt O KaraibachKrajobrazy karaibskie to jedne z najpiękniejszych widoków. Według wielu jest to prawdziwy raj na ziemi. Wspaniały klimat, palmy, drzewa armatnie, kwitnące na czerwono kaktusy, rozgrzany biały piasek i lazurowe morze z przepięknymi rafami koralowymi, to to co wyróżnia karaiby jako wakacyjną destynację oraz niesamowity akwen żeglarski. To wszystko daje Ci gwarancję niesamowitej przygody.

Karaibskie wyspy. to określenie przywołuje na myśl obraz zielonych archipelagów porośniętych wilgotnym lasem tropikalnym, złotych plaż, błękitnej wody i strzelistych plam kokosowych. Jednak nawet najlepsze wyobrażenie nie może równać się z rzeczywistością: pięknem bezkresnego, lazurowego morza Karaibskiego, miękkością delikatnego piasku pod stopami, śpiewem wydobywającym się z tropikalnego lasu o zachodzie słońca.INFORMACJE PODSTAWOWE:
Karaiby to archipelag wysp płożonych pomiędzy kontynentami Ameryki Północnej i Południowej, w skład których wchodzą Wielkie i Małe Antyle, wyspy Bahama oraz Kajmany. Choć wszystkie wyspy położone są w niedużej odległości, są bardzo zróżnicowane - ze względu na odmienną historię, przynależność państwową, zmieniające się strefy wpływów, kulturę oraz religię. W sumie obejmują one obszar 255 tys. km², z liczbą ludności przekraczającą 40 mln osób.

Największą popularnością wśród żeglarzy cieszą się Małe Antyle - archipelag ciągnący się łukiem o długości ok. 1900 km od wyspy Puerto Rico (Wielkie Antyle) na północnym zachodzie w okolice północno-wschodniego cypla Ameryki Południowej, a następnie ku zachodowi wzdłuż wybrzeży Wenezueli. W skład Małych Antyli wchodzą: Wyspy Dziewicze, Wyspy Podwietrzne (Anguilla, Sint Maarten, Saint Christopher,Nevis, Montserrat, Barbuda, Antigua, Gwadelupa, Dominika i inne), Wyspy Zawietrzne (Martynika, Saint Lucia, Saint Vincent, Grenada i inne), wyspa Barbados oraz Antyle Holenderskie.

WALUTA:
Ze względu na odmienną przynależność państwową na wyspach Karaibskich występuje wiele jednostek monetarnych – euro, kilka rodzajów dolara (wschodniokaraibski, amerykański, jamajski, kajmanski etc), czy peso (dominikańskie, kubańskie, wymienialne CUC etc).

KLIMAT:
Klimat jest ciepły i wilgotny, minusem są nawiedzające ten region silne wiatry, tworzące często orkany, dlatego nie polecamy Karaibów pomiędzy czerwcem a listopadem, kiedy trwa tu sezon huraganów.

POGODA:
Temperatury powietrza w porze suchej w okresie od listopada do maja wynoszą około 30-35 stopni, woda około 25-28 stopni, wiatry stałe około 5-6 w skali Beauforta, wiejące z kierunków wschodnich (NE,SE,E). Deszcze na Karaibach są bardziej orzeźwieniem niż udręką i występują często w postaci lokalnego kilkuminutowego opadu. Jednakże trzeba się liczyć z faktem, że występują codziennie.

JAK DOJECHAĆ:
Na Karaiby najszybciej można się dostać samolotem. Lecąc z Polski musimy liczyć się z koniecznością międzylądowania jednak bez większych problemów można dostać się na Martynikę. Wyloty odbywają się z Frankfurtu, Amsterdamu czy Paryża. Lot w zależności od europejskiego lotniska i miejsca docelowego na Karaibach trwa około 8-12 godzin.

KUCHNIA:
Kuchnia karaibska to przede wszystkim kuchnia kreolska (mieszanka europejskiej tradycji kulinarnej z miejscowymi przepisami), opierająca się na roślinach strączkowych, ryżu, pikantnych przyprawach, drobiu i rybach oraz pysznych deserach na bazie egzotycznych owoców, takich jak ananas czy kokos. Na pewno warto spróbować smażonych platanów, czyli bananów zwyczajnych.

WARTO WIEDZIEĆ:
Odprawa: Wyspy Karaibskie przynależą do kilku Państw. W związku z powyższym występuje obowiązek odpraw.
Strefa czasowa: GMT-4. W zimie różnica między Polską a Karaibami wynosi 5 godzin tzn. kiedy w Polsce mamy 17,00 to na Karaibach jest południe.
Słońce: wschodzi o 6 rano i zachodzi ok 18:30.
System oznaczeń nawigacyjnych: Obowiązujący na Karaibach system oznaczeń nawigacyjnych to IALA B (odwrotny niż w Europie).
Boat-boys: Po wpłynięciu do zatoki bardzo często pojawia się „komitet powitalny” - sklep na wodzie, w którym można się zaopatrzyć w art. spożywcze (np. świeżo złowione ryby i skorupiaki, miejscowe owoce). Zajmują się również dostarczaniem wody, paliwa, a nawet proponują usługi pralnicze. Ceny są na ogół dość sztywno ustalone, a próby targowania raczej niemile widziane.
Waluta: Jeśli się umawiasz na opłatę w dolarach, trzeba się upewnić w jakich konkretnie dolarach się umawiasz.

Egzotyczne pamiątki z wakacji: Planując zagraniczne wakacje warto zapoznać się przepisami dotyczącymi przewozu przez granice. Przepisy te reguluje CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, Konwencja Waszyngtońska). Przewożąc do Polski element fauny czy flory należy upewnić się, że nie podlega on ochronie. Przez granicę nie wolno przewozić okazów CITES czyli żywych zwierząt i roślin, wypreparowanych zwierząt i ich części oraz produktów wykonanych z chronionego gatunku, w tym:
- koralowców i muszli,
- storczyków, kaktusów, roślin owadożernych,
- małp, papug, ptaków drapieżnych, węży i jaszczurek,
- skór z: kotów drapieżnych, małp,
- wyrobów ze skór węży, krokodyli i jaszczurek a także skorup żółwi,
- spreparowanych motyli.